PIENINY

1. Szlaki łatwe:
Wysoka -> 1050m n.p.m. (szlak zielony z Jaworek - 1h 45min)
Stosunkowo łatwy i urokliwy szlak na najwyższy szczyt Pienin. Łagodnie prowadzi przez Wąwóz Homole, potem troszkę ostrzej przecina łąki pełne owiec. Skalisty wierzchołek otoczony jest barierkami, a przy dobrej pogodzie oferuje piękną panoramę na Tatry.

Wysoki Wierch -> 898m n.p.m. (szlak żółty ze Szlachtowej - 1h 15min)
Szlak jest niewymagający i prowadzi na całej swojej długości przez łąki. Ostatnie podejście nieco ostrzejsze. Szczyt jest trawiastą kopą z panoramą na wszystkie 4 strony. Jedno z atrakcyjniejszych widokowo miejsc w Pieninach
Durbaszka -> 942m n.p.m. (szlak niebieski z Wysokiej lub Wysokiego Wierchu - 40min)
Na Durbaszkę prowadzi grzbietowy, jednocześnie graniczny szlak. Z Wysokiej mamy do pokonania przez las dwa niewielkie pagórki, natomiast z Wysokiego Wierchu spacerujemy odkrytym terenem. Wariant drugi jest o wiele bardziej widokowy. Pod Durbaszką znajduje się schronisko, gdzie można odpocząć z widokiem na Beskid Sądecki. Uwaga! Wędrowcze nie kupisz tam napojów procentowych.
2. Szlaki średnio zaawansowane:
Sokolica -> 747m n.p.m. (szlak zielony z Krościenka n/d Dunajcem - 1h 40min)
Typowo leśny szlak prowadzi początkowo wzdłuż Dunajca. Potem czeka nas ostrzejszy odcinek aż do przełęczy, od której idziemy po równym terenie. Szczyt zdobywamy po skalnych stopniach wzdłuż barierek. Eksponowany wierzchołek również jest ubezpieczony metalowymi poręczami. Sokolica słynie z reliktowej sosny i przepięknej panoramy na Tatry oraz Dunajec.
Trzy Korony -> 982m n.p.m. (szlak żółty/zielony +niebieski ze Sromowców Niżnych - 1h 55min)
Obie trasy ze Sromowców Niżnych wymagają pokonania sporej wysokości. Startujemy przy schronisku PTTK "Trzy Korony". Szlak zielony prowadzi praktycznie cały czas lasem aż do Ostrego Wierchu. Szlak żółty jest zdecydowanie bardziej widokowy. Pierwsze idziemy przez Wąwóz Sobczański, potem zakosami przez las aż do Przełęczy Szopka, gdzie znajduje się jeden z lepszych punktów widokowych w Pieninach. Ostatni odcinek szlakiem niebieskim z obu stron jest wymagający kondycyjnie. Zdecydowanie w górę polecam szlak żółty, natomiast na powrót szlak zielony, z zahaczeniem o Zamek Pieniński. Na szczycie znajduje się niewielka platforma widokowa, na którą docieramy po metalowych schodach.


Trzy Korony -> 982m n.p.m. (szlak żółty+niebieski z Krościenka n/d Dunajcem - 2h 20min)
Szlak mniej wymagający jak te ze Sromowców, aczkolwiek również mniej interesujący. Idziemy szeroką drogą przez las, mijając kolejne rozstaje. Przełęcz Szopka oferuje przedsmak widoków z Okrąglicy. Po ostatnim męczącym podejściu szlakiem niebieskim, na szczycie czeka nas platforma z bogatą panoramą na Pieniny, Gorce, Beskid Sądecki, Tatry oraz słowackie pasma górskie.

Wysoka -> 1050m n.p.m. (szlak żółty+niebieski z Jaworek - 3h 40min) 
Szlak żółty jest mało uczęszczany i początkowo prowadzi Wąwozem Międzyskały, gdzie wędrujemy w przyjemnym otoczeniu. Po ostrzejszym podejściu przez polane docieramy na Przełęcz Rozdziela, skąd będziemy podążać szlakiem granicznym. Trasa obecnie prowadzi przez las, tym samym pozbawiając wędrowca widoków. Bezpośrednio na wierzchołek prowadzi trasa wyznaczona przez metalowe barierki. Po drodze usytuowanych jest kilka punktów widokowych, z platformą na szczycie. Panorama z Wysokiej rozpościera się na 4 strony świata.

 Sokolica -> 747m n.p.m. (szlak niebieski Sokolą Percią z Trzech Koron i odwrotnie - 2h 45min) 
Szlak niebieski, zwany Sokolą Percią łączy dwa najpopularniejsze szczyty Pienin. Nie należy do najtrudniejszych, ale niektórych może zniechęcić ekspozycją i wędrówką po skałach nad przepaścią. Zabezpieczony jest barierkami, jednak osoby bardziej wrażliwe na wysokość powinny raczej omijać ten wariant. Dla reszty będzie nowym doświadczeniem, z kilkoma ciekawymi punktami widokowymi. * szlaki zostały sklasyfikowane pod względem trudności kondycyjnych w okresie wiosenno-jesiennym
** źródłem podania czasów przejścia jest mapa

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz