TATRY WYSOKIE - propozycje szlaków


* szlak czerwony z Palenicy Białczańskiej (6h 40min)
W Polsce wyżej się nie da - Rysy to trzywierzchołkowy szczyt graniczny w Tatrach Wysokich. Szlak czerwony jest bardzo zróżnicowany - łatwy do Czarnego Stawu, potem umiarkowany odcinek Długim Piargiem z sypkim podłożem, aż po techniczną wędrówkę Grzędą po łańcuchach. Teren jest stromy i eksponowany, więc nie zalecany dla osób z lękiem wysokości. Na szczycie czeka nagroda w postaci dookolnej panoramy na poszarpane tatrzańskie granie oraz odległe doliny.

Mięguszowiecka Przełęcz pod Chłopkiem - 2307m n.p.m.
* szlak czerwony+zielony z Palenicy Białczańskiej (5h 30min)
Jest to najwyżej położona przełęcz w polskich Tatrach, na którą prowadzi szlak turystyczny. Jak nazwa wskazuje znajduje się pomiędzy Mięguszowieckimi Szczytami, a chłopek to nic innego jak 15-metrowa turnia. Szlak zielony zwłaszcza w rejonie Kazalnicy, uchodzi za jeden z najtrudniejszych z Tatrach, a w swojej historii pochłonął ponad 30 śmiertelnych ofiar. 

* szlak czerwony z Palenicy Białczańskiej (3h 25min)
To tatrzańskie jezioro usytuowane jest w kotle polodowcowym w Dolinie Rybiego Potoku, a jego głębokość wynosi 76,4m, co daje mu drugie miejsce w Tatrach. Czarny Staw swoją nazwę zawdzięcza kolorowi, który uzyskuje z cieni szczytów padających na taflę, jednak w promieniach słońca ma piękną zielono-niebieską barwę. Jezioro otoczone jest przez Żabią Grań, Niżne Rysy, Rysy i Mięguszowiecki Szczyt Czarny, jednak największe wrażenie robią pionowo opadające ściany Kazalnicy. Czarny Staw pod Rysami jest swoistą oazą spokoju w porównaniu z gwarnym Morskim Okiem.

* szlak czerwony z Palenicy Białczańskiej (2h 30min)
Najpopularniejsze, a zarazem największe jezioro leżące po polskiej stronie Tatr. Morskie Oko zwane również Rybim Stawem jest jednym z nielicznych zbiorników zarybionych w naturalny sposób przez pstrągi. Akwen leży w Dolinie Rybiego Potoku w otoczeniu Mięguszowieckich Szczytów, nad stawem usytuowane jest schronisko PTTK, a nieco dalej koło drogi znajduje się stare schronisko, które pierwotnie było wozownią. Jezioro możemy obejść dookoła kamienną ścieżką w ciągu 45 minut, podziwiając przy tym piękne krajobrazy, ale by docenić w pełni urok tego miejsca polecam odwiedzić je rano lub późnym popołudniem. 

* szlak czerwony z Palenicy Białczańskiej (45min)
* szlak czerwony z Toporowej Cyrhli (3h 25min)
Wodogrzmoty Mickiewicza to wodospady na potoku Roztoka, składające się z trzech większych i kilku mniejszych kaskad. Ich nazwa pochodzi od huku, jaki wytwarza woda pod wpływem spadania z progu skalnego. Wodospady dostępne są dla turystów od 1886 r., kiedy poprowadzono do nich ścieżkę, a dziś obok nich przechodzi czerwony szlak turystyczny do Morskiego Oka.

* szlak czerwony+zielony z Palenicy Białczańskiej (1h)
* szlak czerwony z Toporowej Cyrhli (3h 40min)
Schronisko Roztoka w obecnej wersji powstało w 1913 roku, a jego usytuowanie związane jest z przebiegiem starej drogi do Morskiego Oka. Obiekt dysponuje 75 miejscami noclegowymi, bufetem, jadłodajnią oraz świetlicą. Schronisko słynie ze znakomitej kuchni, więc nawet jeśli nie jest po drodze, to warto tam zajrzeć na małe co nieco.

* szlak niebieski z Palenicy Białczańskiej (1h)
* szlak niebieski z Zazadni (1h 20min)
* szlak zielony Wierch Porońca (1h 20min)
Rusinowa Polana jest niezwykle widokowym miejscem przy niewielkim wysiłku fizycznym. Na hali wciąż prowadzony jest wypas owiec, co oznacza, że w sezonie sprzedawane są oscypki i inne wyroby z owczego mleka. Na miejscu usytuowane są drewniany stoły i ławki, gdzie można odpoczywać i równocześnie napajać oczy widokami. Co ciekawe, w 1953 roku planowano budowę schroniska na Rusinowej Polanie, mającego obsługiwać wycieczki z Bukowiny Tatrzańskiej, pomysł ten jednak upadł. 

* szlak niebieski z Palenicy Białczańskiej (1h 10min)
* szlak niebieski z Zazadni (1h 10min)
* szlak zielony+niebieski Wierch Porońca (1h 30min)
Sanktuarium Maryjne na Wiktorówkach to drewniany kościół nieopodal Rusinowej Polany. Przez lata Wiktorówki stały się miejscem szczególnie ważnym nie tylko dla górali, ale także dla turystów, taterników oraz młodzieży. Na skałach wokół kaplicy umieszczono tablice pamiątkowe poświęcone osobom, które zginęły w górach. Jeden z piękniejszych obiektów sakralnych w okolicy Tatr.

* szlak niebieski+zielony z Palenicy Białczańskiej (1h 50min)
* szlak niebieski+zielony z Zazadni (2h 10min)
* szlak zielony Wierch Porońca (2h 10min)
* szlak czerwony+zielony z Toporowej Cyrhli (2h 35min)
Gęsia Szyja choć nie należy do najwyższych tatrzańskich szczytów, to można z niej obserwować niesamowitą panoramę – od masywu Koszystej po Hawrań. Wierzchołek zwieńczony jest wychodniami skalnymi, z których można podziwiać potęgę tatrzańskiej natury. Gęsia Szyja jest popularnym miejscem wędrówek ze względu na łatwą dostępność, dlatego najlepiej wybrać się tam wczesnym rankiem lub późnym popołudniem.

* szlak czerwony+niebieski z Palenicy Biał. (3h 30min)
* szlak czerwony+zielony+czarny+niebieski z Palenicy Białczańskiej (3h 35min)
Świstówka Roztocka jest niewielką tatrzańską doliną zawieszoną między dwiema graniami. Szlak niebieski łączy Dolinę Rybiego Potoku z Doliną Pięciu Stawów Polskich i jest zamknięty od 1 grudnia do 15 maja ze względu na zagrożenie lawinowe. Wędrówka po stronie Pięci Stawów jest niesamowicie malownicza i pozwala podziwiać całą dolinę. To dobry wybór na początek przygody z Tatrami.

* szlak czerwony+żółty+czerwony z Palenicy Białczańskiej (4h)
* szlak czerwony+zielony+niebieski+żółty+czerwony z Palenicy Białczańskiej (6h 15min)
Jest to okresowy staw polodowcowy, osiągający do 3 metrów głębokości, zwykle podzielony na dwa zbiorniki - Niżni i Wyżni. Jezioro w sezonie letnim wysycha, natomiast przy maksymalnym stanie wody zdarza się, że zalewa czerwony szlak prowadzący na Wrota Chałubińskiego. Staw Staszica otoczony jest przez Szpiglasowy Wierch, Liptowskie Mury, Wrota Chałubińskiego oraz Cubrynę i Mnichy. Jego woda jest niezwykle przezroczysta, a sama dolina urokliwa.

* szlak czerwony+żółty+czerwony z Palenicy Białczańskiej (4h 45min)
* szlak czerwony+zielony+niebieski+żółty+czerwony z Palenicy Białczańskiej (7h 10min)
Ta wąska przełęcz w głównej grani Tatr jest jednym z najrzadziej odwiedzanych miejsc w polskich Tatrach. Szlak po wielu latach zamknięcia został ponownie otwarty w 1972 roku, nie należy do trudnych, jednak trzeba zachować ostrożność ze względu na piarżyste podłoże. Panorama z przełęczy sięga zarówno polskiej, jak i słowackiej strony.

* szlak czerwony+żółty z Palenicy Biał. (5h)
* szlak czerwony+zielony+niebieski+żółty z Palenicy Białczańskiej (5h 30min)
Szpiglasowy Wierch jest jednym z najbardziej widokowych szczytów w Tatrach przy znikomych trudnościach na szlaku. Panorama obejmuje Tatry Wysokie oraz Zachodnie, także po słowackiej stronie - Liptowskie Kopy, Pośredni Wierszyk, Krywań, Hrube i dziesiątki innych tatrzańskich grzbietów. Trasa z Morskiego Oka na przełęcz nazywana jest ceprostradą, natomiast od strony Doliny Pięciu Stawów na szlaku czekają nas łańcuchy. Polecam na rozpoczęcie przygody ze szczytami w Tatrach Wysokich, by obyć się z ekspozycją.

* szlak czerwony+zielony+czarny z Palenicy Białczańskiej (2h 50min)
* szlak czerwony+niebieski z Palenicy Białczańskiej (4h 30min)
Nie bez powodu określana najpiękniejszą doliną w Tatrach. Jest jedną z największych ostoi przyrody żywej – kozic, świstaków, niedźwiedzi i rysi. W Dolinie Pięciu Stawów znajduje się paradoksalnie sześć jezior: Przedni Staw, Wielki Staw, Mały Staw, Czarny Staw, Zadni Staw oraz sezonowe Wole Oko. Dolina daje początek wielu widokowym szlakom o różnym stopniu trudności, jednak warto również ją odwiedzić jako cel. Przy Przednim Stawie znajduje się schronisko turystyczne prowadzone przez siostry Krzeptowskie.

* szlak czerwony+zielony z Palenicy Białczańskiej (2h 40min)
Siklawa to najwyższy wodospad w Polsce, znajdujący się na potoku Roztoka. Woda spada z 70-metrowego progu skalnego, dzieląc się na trzy kaskady. Huk wodospadu odbijający się od skał jest potężny i można go usłyszeć z daleka. Jedno z piękniejszych zjawisk zachodzi tutaj po opadach, kiedy słońce, rozświetlając krople wody, tworzy tęczę.

* szlak czerwony+zielony+żółty z Palenicy Białczańskiej (5h 10min)
* szlak zielony+czarny+żółty z Wierch Porońca (6h 10min)
* szlak czarny+żółty z Brzezin (5h 5min)
* szlak niebieski+żółty z Kuźnic (5h 5min)
Przełęcz Krzyżne to ostatni punkt na trasie słynnej Orlej Perci. Roztacza się stąd rozległa panorama na Tatry Wysokie oraz Bielskie, co przyciąga wielu turystów. Nazwa Krzyżne pochodzi od położenia w miejscu, w którym krzyżują się trzy grzbiety. Łatwiejsze podejście na przełęcz jest od strony Doliny Pańszczycy, trudniejsze od Doliny Pięciu Stawów.

Granaty - 2240m n.p.m.
* szlak czerwony+zielony+żółty+czerwony z Palenicy Biał. (7h 25min)
* szlak zielony+czarny+żółty+czerwony z Wierch Porońca (8h 25min)
* szlak czarny+niebieski+żółty z Brzezin (4h 45min)
* szlak niebieski+żółty/zielony z Kuźnic (4h 35min)
Granaty to trzywierzchołkowy masyw górski we wschodniej grani Świnicy w Tatrach Wysokich.  W skład zespołu wchodzą: Zadni Granat, Pośredni Granat oraz Skrajny Granat, które należą do najłatwiejszych szczytów w grani Orlej Perci. Wybierając się w te rejony trzeba mieć obycie w skalnym terenie i nie bać się ekspozycji. Widoki wynagradzają trudy wędrówki.

Kozi Wierch - 2291m n.p.m.
* szlak czerwony+zielony+niebieski+czarny z Palenicy Biał. (4h 45min)
* szlak czarny+niebieski+żółty+czerwony z Brzezin (6h)
* szlak niebieski+żółty+czerwony z Kuźnic (6h)
* szlak niebieski+czerwony z Kuźnic (7h 25min)
Kozi Wierch jest najwyższym szczytem w całości leżącym na terytorium Polski. Najłatwiejszy szlak prowadzi z Doliny Pięciu Stawów i jest polecany również dla turystów stawiających pierwsze kroki zimą. Przez wierzchołek przechodzi Orla Perć, ale trudności techniczne także spotkamy na przełęczach po obu stronach Koziego. Panorama ze szczytu jest niesamowita - zarówno na łagodne doliny, jak i poszarpane granie.

* szlak czerwony+zielony+niebieski z Palenicy Białczańskiej (4h 35min)
* szlak niebieski z Kuźnic (4h 25min)
* szlak czarny+niebieski z Brzezin (4h 25min)
Zawrat to jedna z najbardziej znanych przełęczy w Tatrach Wysokich. Charakteryzuje ją łagodne podejście od Doliny Pięciu Stawów, techniczne i eksponowane od Doliny Gąsienicowej, to właśnie tutaj swój początek ma najtrudniejszy szlak w Tatrach - Orla Perć. Spotkać tutaj można głównie doświadczonych turystów, ponieważ przełęcz jest punktem pośrednim na trudne trasy, a niekoniecznie celem samym w sobie. Widok na stronę północną jest mocno ograniczony, na południe zdecydowanie ładniejszy.

Świnica - 2301m n.p.m.
* szlak czerwony+zielony+niebieski+czerwony z Palenicy Biał. (5h 25min)
* szlak czarny+niebieski+czerwony z Brzezin (5h 15min)
* szlak niebieski+czerwony z Kuźnic (5h 15min)
* szlak niebieski+czarny+czerwony z Kuźnic (4h 40min)
* szlak zielony+czerwony z Kuźnic (5h)
Świnica to dwuwierzchołkowy szczyt i doskonały punkt widokowy. Z racji bliskiego położenia Kasprowego Wierchu jest częstym celem wędrówek, niejednokrotnie niedoświadczonych turystów, co skutkuje wysoką liczbą śmiertelnych wypadków w tym rejonie. Kopuła szczytowa jest ubezpieczona łańcuchami, co czyni ją także niebezpieczną podczas burzy. Dookolna panorama z wierzchołka wynagradza trudy wędrówki.

* szlak niebieski+żółty+zielony z Kuźnic (3h 25min)
* szlak zielony+czerwony z Kuźnic (3h 30min)
Przełęcz Liliowe usytuowana jest pomiędzy Świnicą a Beskidem, oddzielając Tatry Wysokie od Zachodnich i tym samym oferując widok na oba jakże odmienne pasma - łagodne Zachodnie hipnotyzują, poszarpane Wysokie niepokoją. W 1902 roku planowano budowę kolei na Liliowe, jednak projekt finalnie nie doszedł do realizacji. Miejsce najczęściej jest odwiedzane w drodze na Świnicę.

* szlak niebieski z Kuźnic (2h 30min)
* szlak czarny+niebieski z Brzezin (2h 30min)
* szlak zielony+niebieski z Wierch Porońca (6h 30min)
Czarny Staw jest największym jeziorem w Dolinie Gąsienicowej, ma powierzchnię 18ha, ciemnogranatowy kolor i leży pod pionowymi ścianami Kościelca. W latach 1884-1920 nad stawem znajdowało się prywatne schronisko, aktualnie najbliżej leży oddalony o 30 minut Murowaniec. Znad Czarnego Stawu startują szlaki na jedne z trudniejszych tras w Tatrach – Orlą Perć i Kościelec. Jezioro jest także tłumnie odwiedzane przez początkujących turystów, by podziwiać tatrzańską przyrodę.

Kościelec - 2155m n.p.m.
* szlak niebieski+czarny z Kuźnic (4h)
* szlak niebieski+czarny+niebieski+czarny z Kuźnic (4h 10min)
* szlak czarny+niebieski+czarny z Brzezin (4h)
Kościelec to jeden z najbardziej rozpoznawalnych szczytów w Tatrach dzięki swojemu piramidalnemu kształtowi. Ze szczytu można podziwiać dookolną panoramą, a także jest jedynym punktem, z którego widać wszystkie 21 stawów Gąsienicowych. Trzeba pamietać, że szlak czarny prowadzi eksponowanym terenem bez żadnych ubezpieczeń i jest szczególnie niebezpieczny podczas deszczu lub przy śliskiej skale. 

* szlak niebieski+czarny+niebieski z Kuźnic (2h 50min)
* szlak czarny z Brzezin (2h 50min)
Zielona Dolina Gąsienicowa otoczona jest przez Tatry Wysokie i Zachodnie, a od Czarnej Doliny Gąsienicowej oddziela ją grzbiet Małego Kościelca. Częstokroć nazywana jest „pojezierzem”, ponieważ znajduje się tu aż 19 z 21 stawów gąsienicowych. Wszystkie jeziora są pochodzenia lodowcowego, a przydomek Gąsienicowe wzięły od nazwiska właścicieli. Do doliny możemy dostać się czarnym szlakiem prowadzącym z Murowańca na Świnicką Przełęcz lub niebieskim przez grzbiet Małego Kościelca - oba niezwykle malownicze.

* szlak niebieski+żółty z Kuźnic (3h 15min)
* szlak czarny+żółty z Brzezin (3h 15min)
* szlak zielony+czarny+żółty z Wierch Porońca (4h 20min)
Jezioro położone jest na wysokości 1654m n.p.m. przy żółtym szlaku z Murowańca na Przełęcz Krzyżne w Dolinie Pańszczycy. Jego powierzchnia to 0,3ha przy głębokości 1 metra, a przy niskim stanie wód staw dzieli się na dwa mniejsze lub okresowo wysycha. Akwen swoją nazwę zawdzięcza sinicom, barwiącym głazy wokół stawu na kolor brunatno-czerwony.

Dolina Suchej Wody
* szlak czarny z Brzezin (45min)
Dolina Suchej Wody nie należy do widokowych, gdyż szlak czarny prowadzi cały czas lasem. Ścieżka jest szeroka, wygodna i niewymagająca kondycyjnie. Nazwa doliny pochodzi od płynącego jej dnem potoku Sucha Woda, którego koryto na długich odcinkach jest suche, a woda płynie podziemnymi przepływami. Okolica jest bardzo ważna przyrodniczo - zachował się tu pierwotny las, a także występują torfowiska wysokie. Utwardzony szlak czarny jest także drogą dojazdową do schroniska Murowaniec.

* szlak niebieski/żółty z Kuźnic (2h)
* szlak czarny z Brzezin (2h)
* szlak zielony z Wierch Porońca (6h)
Schronisko Murowaniec położone jest Hali Gąsienicowej, a turystów przyjmuje od 1925 roku. Obiekt posiada 110 miejsc noclegowych, znajduje się tu także dyżurka TOPR. Leży nieco w dole, schowane pośród drzew, ale z daleka można wypatrzeć jego zielony dach i charakterystyczną wieżyczkę. Schronisko jest popularnym miejscem, w sezonie trzeba się przygotować na długie kolejki.

* szlak niebieski/żółty z Kuźnic (1h 55min)
* szlak czarny z Brzezin (2h 5min)
* szlak zielony z Wierch Porońca (6h 5min)
Hala Gąsienicowa to jedno z najliczniej odwiedzanych miejsc w Tatrach Polskich. Z rozległej polany można obserwować przepiękną panoramę na Kościelec, Świnicę i Orlą Perć. Latem na hali kwitnie wierzbówka kiprzyca, która swoim różowym kolorem dodaje uroku temu miejscu. Hala Gąsienicowa charakteryzuje się również drewnianymi bacówkami, które są pozostałością pasterskiego życia. 



* źródłem czasów przejścia jest mapa wydawnictwa WIT

1 komentarz: