BIESZCZADY

1. Szlaki łatwe:

Tarnica -> 1346m n.p.m. (szlak niebieski+żółty z Wołosatego - 2h 15min)
Szlak niebieski początkowo prowadzi przez polany w otoczeniu pięknych widoków. Po chwili wchodzimy w las, którym idziemy umiarkowanie pod górę. Odcinek pokonujemy w ciągu 50 minut i wychodzimy na otwarty teren. Ostatni etap do przełęczy maszerujemy po stopniach. Stąd pozostaje 15 minut na wierzchołek Tarnicy. Na szczycie stoi charakterystyczny krzyż, a panorama sięga nawet po ukraińskie Gorgany.


Halicz -> 1333m n.p.m. (szlak czerwony z Przełęczy Goprowskiej lub Bukowskiej - 1h 15min/1h)
Najprostszą opcją dostania się na szczyt Halicza jest wędrówka z nieopodal leżących przełęczy. Krótszą, ale dość intensywną możliwością jest spacer z Przełęczy Bukowskiej - wąska ścieżka prowadzi odkrytym terenem. Wędrówka z Przełęczy Goprowskiej najpierw trawersuje górę Krzemień, a później prowadzi ścisłym grzbietem. Oba warianty są widokowe i umiarkowanie wymagające kondycyjnie.


Przełęcz Bukowska -> 1107m n.p.m. (szlak czerwony z Wołosatego - 2h 30min)
Szlak czerwony prowadzący z Wołosatego jest niczym innym, jak szeroką drogą jezdną: początkowo asfaltową, później żwirową. Widoki sukcesywnie zastępuje las, a wędrówka jest łatwa aczkolwiek nieco nudna. Przełęcz sama w sobie jest widokowa, jednak by zobaczyć panoramę, trzeba nieco zboczyć ze szlaku i pójść na lewiznę ;)


Bukowe Berdo -> 1312m n.p.m. (szlak żółty+niebieski z Mucznego - 2h 30min)
Szlak żółty od początku prowadzi lasem przez 70% czasu wędrówki. Ścieżka sukcesywnie pnie się pod górę, ale nie odczujemy zbytnio zdobywania wysokości. Ostatni odcinek prowadzi ścieżką wśród traw, aż do osiągnięcia grzbietu Bukowego Berda. Na najwyższy punkt czeka nas jeszcze 1h 15minut wędrówki szlakiem niebieskim wśród bogatej panoramy. Bukowe Berdo najpiękniej wygląda jesienią, kiedy trawy przybierają złote barwy.

Bukowe Berdo -> 1312m n.p.m. (szlak niebieski z Przełęczy Goprowskiej - 1h)
Szlak z Przełęczy Goprowskiej jest dość intensywny, ale wysiłek znacznie niwelują schody, po których podążamy. Jest widokowo i sielankowo, a towarzysząca panorama na Tarnicę robi największe wrażenie. Dalej możemy kontynuować wędrówkę grzbietem Bukowego Berda lub wrócić tym samym szlakiem.

Połonina Wetlińska (Osadzki Wierch) -> 1251m n.p.m. (szlak żółty+czerwony z Wetliny - 3h 15min)
Szlak żółty rozpoczyna się w centrum Wetliny i prowadzi lasem do Przełęczy Orłowicza. Idziemy umiarkowanie pod gó, po czym kontynuujemy wędrówkę szlakiem czerwonym. Grzbietem wśród traw osiągamy najwyższy punkt Połoniny Wetlińskiej - Osadzki Wierch. 


Połonina Wetlińska (Osadzki Wierch) -> 1251m n.p.m. (szlak czerwony z Chatki Puchatka - 45min)
Szlak od schroniska prowadzi wygodną ścieżką wśród traw. Początkowo nieco tracimy wysokość, potem pokonujemy odcinek po płaskim i na koniec krótkie podejście na szczyt. Bardziej zagorzałym piechurom polecam podążanie dalej szlakiem czerwonym i przejście całej Połoniny Wetlińskiej. Wędrówka grzbietem z pewnością będzie obfitować w widoki.


Smerek -> 1223m n.p.m. (szlak żółty+czerwony z Wetliny - 2h 20min)
Szlak żółty z centrum Wetliny prowadzi nas lasem umiarkowanie w górę. Ostatni odcinek na Przełęcz Orłowicza wiedzie odkrytym terenem. Skręcamy w lewo na szlak czerwony i odcinkiem grzbietowym docieramy na szczyt po 20 minutach. Na wierzchołku stoi krzyż, a panorama roztacza się na całą Połoninę Wetlińską oraz Wetlinę.


Chatka Puchatka -> 1228m n.p.m. (szlak czarny+żółty z Wetliny Osada - 1h 45min)
Szlak czarny rozpoczyna się na końcu Wetliny przy polu namiotowym. Ścieżka początkowo prowadzi przez łąki, a następnie lasem. Po 45 minutach dochodzimy do rozstaju ze szlakiem żółtym i nim kontynuujemy wędrówkę. Droga znacznie się wyostrza, ale ponieważ jest krótka nie odczujemy aż tak zmęczenia. Chatka Puchatka jest kultowym bieszczadzkim schroniskiem, chętnie odwiedzanym przez turystów.

Połonina Caryńska -> 1297m n.p.m. (szlak zielony+czerwony z Przełęczy Wyżniańskiej - 1h 10min)
Z przełęczy ruszamy wąską ścieżką przez polany, a podejście od początku jest intensywne. Wchodzimy w piętro lasu i po stopniach zdobywamy wysokość. Ostatni odcinek trawersuje odsłoniętym terenem aż na Połoninę Caryńską. By zdobyć jej najwyższy punkt, skręcamy w lewo i po 15 minutach wędrówki grzbietem docieramy na wierzchołek. Panorama ciągnie się od Połoniny Wetlińskiej, przez całą Caryńską aż po pasmo Tarnicy.


Połonina Caryńska -> 1297m n.p.m. (szlak czerwony z Ustrzyk Górnych - 1h 50min)
Szlak czerwony rozpoczyna się w centrum Ustrzyk i po krótkim odcinku przez łąki, wchodzimy w las. Szeroka ścieżka umiarkowanie pnie się w górę, pod koniec nieco ostrzej. Ostatni etap prowadzi odkrytym terenem, którym osiągamy początkowy punkt Połoniny Caryńskiej. Polecam ją odwiedzić zwłaszcza jesienią, kiedy traworośla przybierają złoto-brązowy kolor.

Mała Rawka/Wielka Rawka -> 1272m n.p.m. / 1307m n.p.m. (szlak zielony+żółty z Przełęczy Wyżniańskiej - 1h 15min/1h 30min)
Szlak zielony prowadzi szeroką drogą do Bacówki pod Małą Rawką. Następnie wchodzimy do lasu i dość intensywnie zdobywamy wysokość. Z czasem szlak się odsłania, pojawiają się okazałe widoki, po czym osiągamy szczyt Małej Rawki. Wędrówkę możemy kontynuować szlakiem żółtym na wyższą - Wielką Rawkę, z której panorama rozciąga się na Polskę, Słowację i Ukrainę.


Krzemieniec -> 1221m n.p.m. (szlak niebieski z Wielkiej Rawki - 45min)
Krzemieniec, znany również pod nazwą Kremenaros warty jest uwagi, ze względu na swoje położenie - na granicy Polski, Słowacji i Ukrainy. Jest jednym z sześciu polskich trójstyków. Szlak z Wielkiej Rawki w połowie przebiega znacznie w dół, by potem ponownie piąć się w górę. Idziemy głównie odkrytym terenem, w większości wzdłuż granicy polsko-ukraińskiej.


 Źródła Sanu/Worek Bieszczadzki (ścieżka biało-niebieska z Bukowca - 3h 25min)
Ścieżka historyczno-przyrodnicza zaczyna się na parkingu w Bukowcu i aż do Beniowej prowadzi szeroką drogą. Dalej idziemy ścieżką przez łąki, by ponownie wejść na żwirową szosę. Do Grobowca Hrabiny podążamy naprzemiennie lasem i polanami. Tam czeka nas niewielki odcinek pod górę na wzgórze Wierszyk, z którego możemy podziwiać panoramę na ukraińską wieś Sianki. Do końca ścieżki pozostaje 15 minut. Tam znajduje się umowne źródło Sanu i granica państwa z obeliskiem postawionym przez Ukraińców. Całość jest wspaniałą podróżą do przeszłości w najodleglejszy zakątek Bieszczadów.


Torfowiska Tarnawa (wyznaczona ścieżka)
Pod torfowiska jesteśmy w stanie dojechać samochodem. W Tarnawie dostępne są dwa torfowiska. Na prawo od parkingu mniejsze, które zwiedzamy po drewnianych pomostach. Większe usytuowane jest 300m na lewo za rzędem drzew. Są to urokliwe miejsca, gdzie możemy doświadczyć kontaktu z naturą oraz zaznać ciszy i spokoju. Całość zajmie około 45 minut.

Hon/Bacówka pod Honem -> 820m n.p.m. (szlak czerwony z Cisnej - 30min)
Szlak rozpoczyna się w centrum Cisnej i prowadzi drogą jezdną prawie pod samo schronisko. Ostatni odcinek do bacówki pokonujemy szeroką leśną ścieżką. By zdobyć szczyt Hon kierujemy się dalej wąską ścieżką przez las. Na początek czeka nas ostre podejście, a po 5 minutach docieramy na wierzchołek, który jest kompletnie niewidokowy. 

2. Szlaki średnio zaawansowane:

Rozsypaniec -> 1280m n.p.m. (szlak czerwony z Wołosatego - 3h)
Szlak przez większość trasy wiedzie szeroką, żwirową drogą. Trafił tu ze względu na kategorię "dla cierpliwych". Początkowo towarzyszy nam widok na pasmo Tarnicy, ale po 30minutach znikamy w lesie i w takich okolicznościach docieramy do Przełęczy Bukowskiej. Stamtąd czeka nas żmudne i intensywne podejście wąską ścieżką na Rozsypaniec. Robi się widokowo, a ze szczytu obserwujemy rozległą panoramę. Możemy kontynuować wędrówkę na Halicz lub wrócić tym samym szlakiem. 


Wielka Rawka -> 1307m n.p.m. (szlak niebieski z Ustrzyk Górnych - 3h 30min)
Wędrówkę możemy rozpocząć od parkingu w centrum Ustrzyk Górnych lub nieco dalej, na parkingu przy wejściu na leśną ścieżkę. Szlak niebieski początkowo prowadzi lasem po równym terenie. W miarę pokonywania kolejnych odległości ścieżka zaczyna piąć się w górę i ostre podejście w zasadzie towarzyszy nam aż na szczyt. Dopiero na końcówce pojawiają się widoki i po chwili stajemy na szczycie Wielkiej Rawki. Wierzchołek jest odsłonięty i oferuje panoramę na Polskę, Ukrainę i Słowację. Nieopodal szczytu znajduje się betonowy słup, będący punktem geodezyjnym.* szlaki zostały sklasyfikowane pod względem trudności kondycyjnych w okresie wiosenno-jesiennym
** źródłem podania czasów przejścia jest mapa 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz